Preskočiť na obsah

Táňa Kusá: Syna, či dcéru? Momentky z kúpeľného života.

Zverejnené 27.3.2024.

Kategória

Ako si splniť sen o dieťati, keď to vôbec nie je také jednoduché? Pozývame vás do ženských kúpeľov Lúčky, kde muži majú prístup na priepustky iba v striktne naplánovanom čase plodných dní. Spoznajte najsúkromnejší, no prekvapivo pestrý svet, do ktorého nás v ľahkonohej komédii Tatiany Kusej vpúšťa rôznorodo namiešaná skupina žien.

A nielen to – zaspievajte si s našou originálnou kapelou Živica nestarnúce hity ako Sklíčka, Sladké mámení, Elena, Holky z naší školky. A zalovte v pamäti po reláciách Cvičme v rytme, Nedeľná chvíľka poézie, alebo filmovej Angelike!

Vstupenky v jednotnej cene 3,-EUR je možné si zakúpiť v predstihu na obecnom úrade, alebo hodinu pred predstavením priamo v kultúrnom dome.

Réžia: Mgr.art. Martin Zachar

Počas predstavenia bude 15. minútová prestávka, počas ktorej bude otvorený bufet. Vstupenky 1 hodinu pred predstavením priamo na mieste. Voľné sedenie.

AUTOR HRY: TÁŇA KUSÁ (1952)

Po absolvovaní odboru slovenčina – latinčina na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pracovala ako redaktorka vydavateľstiev Pallas a Tatran. Od roku 1993 pracuje v Slovenskom rozhlase, v súčasnosti v Literárno-dramatickom centre. Je autorkou jedenástich dokumentov, deväť rokov pripravovala mesačník o dejinách – Historia magistra vitae, tri roky vzdelávací cyklus Autor na dnes –
Maturitné čítanie, moderovala kontaktné relácie Dobrý deň, Slovensko, Popoludňajšie ladenie a Soirée. Píše rozhlasové, divadelné hry a scenáre televíznych filmov. Za svoju tvorbu získala dve zahraničné a desať domácich ocenení.

RÉŽIA A DRAMATURGIA: MGR. ART. MARTIN ZACHAR (1996)

Rodák z turčianskych Žabokriek sa dramatiackému umeniu venuje od mladosti. Po štúdiu na konzervatóriu v Martine pokračoval na Divadelnej Fakulte VŠMU v Bratislave, odbor herectvo. Štúdiá v roku 2022 úspešne zakončil záverečnou štátnou skúškou. V rodnej obci vedie od roku 2013 miestne Žabokrecké ochotnícke divadlo. Naštudoval s ním viacero úspešných titulov a je autorom úspešnej divadelnej rozprávky Odvážne dobrodružstvo, ktorú s domovským súborom predstavil divákom na jar v roku 2023.

V septembri 2019 spoluzakladal amatérsky súbor Divadlo Nová Dedinka, s ktorým ako prvotinu pripravil atraktívnu predlohu s názvom Divadelná komédia. Okrem divadla pracuje ako učiteľ hudby v súkromnej ZUŠ Ateliér Kompas v Novej Dedinke a ako učiteľ dramatického odboru na ZUŠ Frica Kafendu vo Vrútkach. Je čerstvo ženatý a žije v Martine.

Hra z prostredia známych kúpeľov Lúčky ponúka nielen veselé situácie, ale aj vážne témy, ktorými žijú účastníčky pobytu v liečebnom dome. Každá prichádza s iným životným príbehom, povahými črtami, vlastným nárečím a predstavami o budúcnosti. Do deja aktívne vstupujú ďalšie postavy zariadenia – prísna vrchná sestra, svojrázna upratovačka, demotivovaný primár a spievajúci údržbár. A v neposlednom rade chlapi z neďalekej dediny, ktorí sa spôsobom sebe vlastným prispôsobili životu v blízkosti ženských kúpeľov. Napokon nechýba ani záhadný miestny ľudový liečiteľ, snažiaci sa ťažiť zo situácie žien, ktoré sa boria sa s túžbou otehotnieť.

Divákovi sa núkajú rôzne obrazy z kúpeľného pobytu – príchod a zoznamovania sa so spolubývajúcimi, konzultácia u primára, kúpeľné procedúry, nácviku kultúrneho programu, vyhľadanie pomoci u liečiteľa, záverečný večierok, či vzájomné konverzácie pacientiek na izbe. Dej je zasadený do 70 – 80tych rokov minulého storočia, pričom ducha doby dotvárajú nielen kostýmy a scéna, ale aj notoricky známe piesne v podaní miestnej kapely Živica.