Preskočiť na obsah

Futbalový klub

História

1927

História futbalu a vôbec celého športového diania v našej obci sa datuje od roku 1927, keď prví nadšenci tohto športu v neľahkých podmienkach okušali slasti a strasti tohto športu.

1929-1932

Mužstvo FC Žabokreky odohralo už v rokoch 1929-1932 niekoľko zápasov s okolitými obcami ako boli mužstvá z KoštianĎanovej Turčianskeho Petra Necpál. Najviac sa v tých časoch cenilo víťazstvo nad susedmi z Koštian, ktoré sme dosiahli na ich vlastnom ihrisku v pomere 1 : 0.

1932-1935

V rokoch 1932-1935 sa futbalový styk s okolitými obcami ešte zlepšil. Hrávali sme s Košťanmi, vojakmi z MartinaBystričkouLipovcomKláštorom atď.
K slovu sa hlásili i dorastenci asi 12 – 14 roční, a to Ján VaňoJozef KlaudínyJán ĎuríkLangoferJozef HulejJozef BartošSamuel BartošJán a Víťazoslav MóricJán Jozef KrupaJán Dolník a ďalší, ktorí už tiež hrávali ako samostatné družstvo. s PríbovcamiDražkovcami a príležitostne i s chlapcami z Martina (Dolumestie a pod.).

1935

V roku 1935 Ján Ďurík s Jánom Dolníkom boli na bicykloch v Žiline kupovať dresy, štulpne a trenírky za peniaze, získané verejnou zbierkou. Farba dresov bola červená s bielym lemovaním okolo krku. Vyvrcholením snaženia kolektívu boli neskôr úspešné štarty na turnajoch turčianskych maloklubov v Žabokrekoch.

1948

Po úspešných futbalových rokoch došlo k stagnácii a úpadku futbalu v Žabokrekoch. V roku 1948 zanechali niektorí aktívnu činnosť, niektorí boli y pracovných dôvodov premiestnení, prípadne odišli na vojenskú prezenčnú službu a z kvalitného mužstva ostalo len torzo. V tomto období sa pripravovala fúzia s Tatranom KÚS Martin (Kníhtlačiarsky účastinársky spolok), súčasne sa futbalové ihrisko premiestnilo do Chmelníc a dostalo dnešnú podobu (samozrejme do obdobia výstavby Rekreačno športového areálu na tomto mieste). Spojenie s Tatranom, ako sa neskôr ukázalo, neprinieslo, želané oživenie. Úroveň futbalu začala stagnovať. Najlepší začali hrávať za susedné Košťany, dorastenci hrávali v Necpaloch, a tak sa futbal hrával v Žabokrekoch len rekreačne. Bolo to najsmutnejšie obdobie v bohatej športovej činnosti telovýchovnej jednoty a len vďaka niektorým nadšencom možno vďačiť, že športová činnosť nezaspala celkom.

1952

Oživenie nastalo založením telovýchovnej jednoty v roku 1952, keď sa začalo formovať nové mužstvo prevážne z mladej generácie.

1957

V jeseni 1957 usporiadala naša telovýchovná jednota v spolupráci s redakciou Roľníckych novín a futbalovou sekciou OV ČSTV v Martine za účasti ôsmich mužstiev okresu I. ročník futbalového turnaja o Putovný pohár Roľníckych novín. Aj na tomto turnaji potvrdili naši futbalisti dobrú výkonnosť a po víťazstvách nad Bystričkou (2 : 0), Valčou (1 : 0) a Dražkovcami (1 : 0) obsadili prvé miesto a získali Putovný pohár redakcie.

1958

Na jar roku 1958 sme boli usporiadateľmi II. ročníka spomínaného turnaja, kde sa nášmu mužstvu už tak nedarilo a vo finále prehralo s rezervou Turian prekvapujúco vysoko (0 : 6).
V lete sme na našom ihrisku po prvýkrát privítali v priateľskom zápase futbalistov Žabokriek nad Nitrou. Veľmi pekný zápas, ktorý prebiehal v srdečnom ovzduší, sa skončil nerozhodne (3 : 3).

1971

Tretí ročník turnaja sa znova konal v roku 1971 a od toho času sme nevynechali ani jeden ročník, samozrejme ako každé pravidlo ma aj tento turnaj výnimku a to rok 1998, keď pre zlé finančné zabezpečenie a krízu vo vedení oddielu neostal čas na prípravu turnaja.

ÚSPECHY

Klub Fk Slovan Žabokreky má za sebou bohatú športovú históriu plnú významných okamihov. Ide o skvelé úspechy no aj tvrdé pády.

Medzi najväčšie úspechy, ak nie vôbec najväčší, isto patrí účasť A-mužstva mužov v 3. lige. S menom Fk Slovan Žabokreky sa vždy spájalo a spája meno skvelého fotbalového klubu s bohatou históriu, s menom, predktorým majú doteraz ostatné mužstva rešpekt.

Tímom Žabokriek si prešlo niekoľko vynikajúcich fotbalistov známych po celom okrese, ako napríklad Ali Ašraf (známy ako Šeri), Jaro EnderlaJakub KrkošaJozef ŠavolOto Líška (hrajúci aktívne dodnes), Daniel Kalnický (aktuálne hrajúci v susedných Košťanoch) či momentálny kapitán Maroš Kalnický a mnoho ďalších.

Skvelé meno Žabokriek vo fotbale však nešírilo len A-mužstvo. Úspechy dosahovali aj dorastenci. Za zmienky určite stojí obdobie, kedy dres dorastencov obliekali Fero Majerčík (aktuálne hrajúci za A-mužstvo), Maroš MjartánPavol RabčanAdam Čierny, či Peter Janota.

Po ére týchto hráčov však nastala dlhšia odmlka dorasteneckého fotbalu až do príchodu trénera Petra Jesenského, ktorý opäť dorastenecký fotbal v našej obci pozdvihol. Pod jeho vedením sa generácia Michala Bartoša staršieho, Petra Jesenského (akt. hrajúci za A-mužstvo), Martina Štefánika (akt. hrajúci za A-mužstvo), Tomáša GálikaTomáša Páleša či mladších hráčov Patrika MaruniakaMiroslava BielickéhoJána Jariabku (všetci akt. hrajúci za A-mužstvo), či Vladimíra Bednářa dostala do 4. dorasteneckej fotbalovej ligy.

Najväčším úspechom však isto ostáva výhra nášho dorastu v 5. lige v ročníku 2008/2009, kde dlho počas sezóny nedokázali nájsť premožiteľa. Začo si vyslúžili túto trofej.

Úspechy dosahovali a dosahujú samozrejme aj žiaci. Medzi ne patrí niekoľko-násobná účasť našich žiakov vo finále I.triedy žiakov TFZ, z ktorých viťažili jedno 1. jedno 2. a dve 3. miesta. Naši žiaci dosahujú skvelé výsledky aj naďalej a rok čo rok bojujú o víťazstvo v súťaží.

SÚČANOSŤ

– aktuálne hrá naše A mužstvo v ročníku 2017/18  IV. ligu.

Aktuálne informácie sa dozviete tu: 

Fk Slovan Žabokreky, výsledky.

Nedávne úspechy:

2012/13 – 6. miesto – I. QUICK trieda
2013/14 – 6. miesto – I. QUICK trieda
2014/15 – Vítaz I. QUICK triedy 
2015/16 – 2. miesto – V. liga skupina B
2016/17 – Víťaz V. ligy skupina B