Preskočiť na obsah

INFO listy na mesiac JÚN 2024

Zverejnené 10.6.2024.

Kategória

* Malé poohliadnutie za “májom”: V piatok 31.05.2024 zamestnanci Obecného podniku tradičný “máj” zložili dolu . Stužky odložíme na budúci rok,vrcholec poslúži do Jánskej vatry ako palivo a samotný “máj” skončí pravdepodobne ako obrubník bylinkovej záhrady pri Materskej škole,lebo je kratší o ďalšie 2 metre. Bol totiž použitý aj v roku 2023 . Opäť aj touto cestou informujeme, že je z roka na rok menej mladých ľudí,ktorí si nájdu čas a prídu s prípravou pomôcť, čo je však v celej spoločnosti už bežný jav a možno v roku 2025 bude v celom Turci stáť jeden centrálny máj a okolie sa zíde len na príjemnom folklórnom večeri s priateľmi. Necháme sa prekvapiť.

* 08.06.2024 – sobota , športový areál obce Žabokreky od 12.30 hod. – Deň detí Počasie v júni zatiaľ destkým hrám veľmi nepraje, kôli dažďu bolo odložených mnoho akcií a my len veríme, že v sobotu si naše deti spolu s rodičmi užijú krásne popoludnia. Začíname o 12.30hod. “rozcvičkou” na skákacom hrade o 13.00hod veselé divadlo od mladých hercov z NEVA DIVADLA pre všetky vekové kategórie

– popoludnie bude plné súťaží, pochúťok, všetky deti zo Žabokriek dostanú kupón na zemiakovú špirálu (pripravia rodičia a priatelia ) a 2 kopčeky zmrzliny
– ukážky hasičského útoku najmenší aj dorastenky,hasičská technika
– hudobné vystúpenie žiakov SZUŠ DEEP Žabokreky
– ukážka kynológov
– vozenie na koni
– maľovanie na tvár
nezabudnite prosím,že v sobotu sú zároveň voľby do Europarlamentu , volebná miestnosť je v Hasičskej zbrojnici , otvorená je od 07.00hod. do 22.00hod.

* 16.06.2024 – nedeľa , Múzeum slovenskej dediny Martin– 40. ročník Turčianskych slávností folklóru –Turčianske slávnosti folklóru sú najväčšou prehliadkou turčianskych zvykov a tradícií, ktorá prepája súbory a skupiny z celého Turca. Tento výnimočný jubilejný ročník prináša aj vystúpenia hostí zo SR a zo zahraničia. Podujatie, ktorého hlavný program prebieha na javisku v skanzene, ponúka aj zaujímavé sprievodné podujatia. Od 10. hod. podujatia: „Dnes tovariš, zajtra majster“ spojené s ukážkami tradičnej výroby, „Jarmok tradičných remesiel“, vyhodnotenie súťaže a otvorenie výstavy „Turiec maľovaný“ v priestoroch Vozárne z Moškovca. Na exteriérovej výstave „Cesta slávností“ návštevníci uvidia vizuálne materiály pripravené k Turčianskym slávnostiam folklóru počas ich 40.ročnej existencie. O 12 hod. sa môžete tešiť na školu ľudového tanca pre celú rodinu . Detský program obohatia aj dielničky „Na slávnostiach tvorivo“. V rámci sobotných sprievodných podujatí Vás chceme pozvať na výstavu „Rezbári Turca“, kde sa stretnete s tradičnou ľudovou tvorbou turčianskych majstrov dláta.

* 20.06.2024 – štvrtok , skalné sanktuárium hora Budkov Trenčín, odchod zo Žabokriek spred KD o 15.00hod.– Koncert HUDBA bez BARiER – Všetci , ktorí sa registrovali na Turčiansky beh,ktorý bol u nás v Žabokrekoch 18.05.2024 už pozvánku dostali. Pre myšlienku pomoci handikepovaným a ťažko postihnutým rodinám bežalo aj kráčalo cez 700 ľudí, spolu sme vyzbierali 6.000€ , ktoré pomôžu nielen rodinám s deťmi postihnutými autizmom,ale aj aktivitám združenia Matka a dieťa Turca . Ku behu patrí aj charitatívny koncert , už po druhýkrát sa koná v Trenčíne v krásnom prostredí bývalého lomu . Všetci,ktorí boli na koncerte minulý rok boli prostredím a výhľadom doslova očarení. Tento rok navyše potvrdil účasť na koncerte obľúbený spevák Tomáš Klus, takže je sa na čo tešiť. Cena lístka vrátane dopravy tam aj späť je 20,00€, návrat predpokladáme o cca 23.00hod najneskôr. Lístkov už nie je veľa, rezervujte si ich na Obecnom úrade Žabokreky .

* 21.06.2024 – piatok , Mohylka JÁNSKA VATRA – srdečne Vás pozývame na tradičné pálenie Jánskej vatry . V sprievodnom programe vystúpia folkloristi a o 20.00hod. začína krátke vystúpenie známa regionálna kapela Štvrtá tretina . Prineste si pokiaľ je to možné vlastné ražne,aby si každý mohol opiecť špekáčik bez čakania,budeme sa snažiť zabezpečiť dostatok občerstvenia a tešíme sa na strávenie krásneho večera v priateľskej atmosfére.

* 24.06.2024 – pondelok , Kultúrny dom Žabokreky o 16.30hod – Záverečná výstava výtvarného odboru SZUŠ Deep Dance a záverečný koncert žiakov pani učiteľky Evky Krajča Milí rodičia a všetci priatelia školy, srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy a záverečný koncert našich žiakov. Výstava bude prístupná ešte minimálne do 05.07.2024. Okrem umeleckého zážitku bude pripravené aj drobné občerstvenie.

Vysvetlenie ku cene hnedého kontajneru na bio-odpad.

V poslednom mesiaci našich obyvateľov zaujímala najmä informácia o možnosti odkúpiť si hnedý kontajner na bio-odpad a mnohí sa pýtali prečo za nádobu majú platiť.

Vysvetlenie je nasledovné: V roku 2023 Obec Žabokreky podala žiadosť o dotáciu na nákup týchto kontajnerov, nakoľko sme povinní zabezpečiť občanom, ktorí o to požiadajú aj vývoz odpadu z parkov a záhrad. Nádoby boli občanom odovzdané bezodplatne.

Ku máju 2024 bola z ceny nádob obcou zaplatená polovica ceny a keďže sme neboli pri žiadosti o dotáciu úspešní, zyšok ceny vo výške 20,00€ sme zaplatili jednorazovo.

Obecné zastupiteľstvo rozhodlo,že občania dostanú možnosť odkúpiť si nádobu do svojho vlastníctva za túto polovičnú cenu . Tí, ktorí nemajú záujem o vývoz zeleného odpadu a budú si ho vo svojich zásobníkoch kompostovať vrátia zapožičanú nádobu na Obecnom úrade Žabokreky. Vývoz odpadu z nádoby sa neplatí, je v poplatku za odpad.

Infolisty na stiahnutie v PDF súbore: